zobrazené 1572x

Konopný proteín je zdroj komplexného rastlinného proteínu a jasnou alternatívou k živočíšnym bielkovinám a sóji. Povedzme si o ňom niečo viac.

Význam získavania vysoko kvalitných bielkovín zo stravy by nemal byť braný na ľahkú váhu. Proteín je základným stavebným prvkom pre naše svaly. Je dôležité, aby boli svaly zásobované dennou dávkou vysoko kvalitného proteínu. To platí najmä pre tých ktorí pravidelne cvičia.

Výsledkom tejto potreby je vysoký dopyt po proteínových práškoch. Aj keď je ho na trhu nedostatok, je proteín získavaný zo sóje tradičnou a veľmi populárnou voľbou, pokiaľ ide o rastlinný zdroj proteínov. Avšak, existuje nová možnosť ktorá si určite zaslúži pozornosť.

Konope je jednou z najvšestrannejších rastlín na svete – dá sa z nej vyrobiť čokoľvek od oblečenia cez palivo až po automobilové súčiastky (vo všetkých modeloch značky Mercedes/Chrysler sa používajú bočné panely vyrobené z konopných častí, pretože sú odolnejšie voči tlaku).

Už dlhšiu dobu sa konope ako jedlo vyskytuje na trhu v podobe konopných semienok a konopného oleja. Spotrebitelia však môžu profitovať z konope aj vo forme proteínového prášku. Konopný proteínový prášok budí pozornosť na trhu ako konkurencie schopný zdroj bielkovín a výborný zdroj esenciálnych aminokyselín.

Konopné potraviny pochádzajú z rovnakého druhu rastliny ako marihuana (Cannabis Sativa I.) ale zo špeciálnej odrody, ktorá neobsahuje prakticky žiadne THC (tetrahydrokanabinol) – látka ktorá spúšťa psychoaktívne účinky marihuany. Konopný proteínový prášok sa získava po vylisovaní oleja z konopných semien za studena. Následne sa tento suchý výlisok tzv. „koláč“ zomelie pri veľmi nízkej teplote, odstránia sa niektoré časti vláknitej zložky a vyprodukuje sa koncentrovaný proteín

Konopný proteín je v rastlinnom svete výnimočný tým, že obsahuje všetkých 23 aminokyselín vyskytujúcich sa v prírode, vrátane 8 esenciálnych, ktoré sú pre telo nevyhnutné. Okrem toho v ňom nájdete  dokonalú rovnováhu všetkých nenasýtených mastných kyselín omega 3, 6 a 9. Z nich napr. kyselina linolová a kyselina linolénová sú nevyhnutné pre výmenu elektrických impulzov v tkanivách.

 

  • Konopný proteín je získavaný rozžuvaním konopných semienok rastlín cannabis sativa. Konope je výborným zdrojom proteínov vysokej biologickej kvality, čo ocenia najmä  vegáni, športovci a tiež ľudia venujúci sa silovým športom.
  • Je ideálnym doplnkom pre tých, ktorí chcú kvalitnú výživu pre tvorbu a regeneráciu svalovej hmoty a posilnenie celého organizmu. Je  bohatý aj na vlákninu. Konope vytvára v tele  zásadité prostredie a napomáha detoxikáciu tela  tým, že odvádza z tela jedovaté toxíny a ťažké kovy. Pravidelné užívanie potom zlepšuje krvný obeh a obsiahnutý chlorofyl čistí krv. Je prirodzeným zdrojom vitamínov A, B1, B2, B3, B6, C, D a E. Dôležitý je aj vysoký podiel antioxidantov, vápnika, horčíka, zinku a železa.

© 2015 / TALESA s.r.o.

webdesign Webdesign, tvorba web stránok