zobrazené 1704x

Smoothies začínajú byť u nás veľmi populárne, avšak ľudia poriadne nevedia, čo smoothies sú a čo je možné z nich vyťažiť. Poväčšine mylný názor je, že je to len rozmixované ovocie s rozmixovanou zeleninou alebo každé zvlášť.

Takmer v každom obchodnom centre nájdete stánok so smoothies, ale okrem „pravých" smoothies ponúkajú aj nezmysly, z ktorých Vaše telo nevyťaží to, čo by mohlo. Neznamená, že keď si dáme čokoľvek zdravé, bude to mať pre nás ten túžobne očakávaný benefit. Často vyhodíme peniaze opäť von oknom.

Keď chceme zo smoothies vyťažiť ich neoceniteľný benefit, platia pre nich určité jednoduché pravidlá. Ak ich nedodržíme, nedocielime požadované blahodárne pôsobenie. Slovo „smoothie" sa po prvýkrát objavilo na začiatku 20. storočia a označovalo uhladeného človeka. Neskôr sa začali takto označovať ovocné nápoje - jemné a nadýchané. Smoothies je hustý, zamatovo hebký nápoj z ovocia alebo zeleniny a listovej zeleniny - to je dôležité. Nie je to džús vyrábaný lisovaním ovocia. Smoothies sa začalo celosvetovo masovo presadzovať až pred cca 20 rokmi.

Postupom času sa smoothies vyvíjalo, až dospelo do poznania, že ak chceme maximálne vyťažiť benefity, ktoré nám smoothies ponúka, je to mix ovocia a listovej zeleniny alebo plodovej a listovej zeleniny. Určite nie mix ovocia a zeleniny všeobecne.

Prečo?

Vychádza to z toho, ako sa smoothies vyvíjajú, zo spätnej väzby konzumentov smoothies a najnovších vedeckých poznatkov, ale aj z pozorovania prírody.
Keď sa pozrieme na zeleninu, zo zeleniny jeme listy, kvety, plody a korene a preto zovšeobecnenie, že všetko je jedna zelenina, je nesprávne. Napríklad paradajky, papriku, uhorku a cuketu moderní vitariáni zaraďujú k nesladkému ovociu. Koreňovú zeleninu, ako cvikľu a mrkvu zaraďujeme k tzv. škrobovej zelenine, ktorá by sa rozhodne nemala miešať s ovocím, pretože potom v našom tráviacom trakte vznikajú kvasné procesy. A to najcennejšie čo rastlina má často odhadzujeme do koša. Sú to listy a vňate a z toho ťažia tie najlepšie smoothies. Mrkvová vňať, cviklové listy, to všetko končí v koši a pre smoothies sú mimoriadne cenné.

Takže čo s čím kombinovať ?

Významnou časťou zeleniny, ktorá je pre nás mimoriadne cenná sú práve listy a vňate, nadzemná časť zeleniny. Obsahuje „tekutú slnečnú energiu" - chlorofyl, ktorý je mimoriadne cenný pre všetko živé na planéte. Bez chlorofylu by život na tejto planéte neexistoval. Navyše obsahuje množstvo aminokyselín, z ktorých telo dokáže produkovať čisté proteíny  a to vie len málokto. Bylinožravce získavajú proteíny len takto a vieme ich získať aj my. Vyrábame si ich sami z aminokyselín zo zelenej stravy. Nemenej cenné je aj to, že smoothies obsahuje vlákninu, ktorá sa postará o naše zdravé črevá a čistenie organizmu, čo je pre zdravie mimoriadne dôležité. Len organizmus očistený od toxínov, ktorý neustále produkuje a vylučuje náš metabolizmus, je základom zdravia. Základom množstva chorôb je to, že toxíny sú v našom tele pridlho.

Tento komplexný poznatok sme získali pomerne dlhými výskumami, ale aj pozorovaním zvierat. Málokto vie, že šimpanzy okrem ovocia jedia aj mimoriadne veľa listov. Dokonca si balia ovocie do listov stromu a robia si tak zdravé sendviče. My ľudia máme veľmi podobnú DNA ako šimpanzy a preto sa vitariáni pozerali aj na to, čo títo naši živočíšni predchodcovia jedia. V ich strave je mimoriadne veľa listovej zeleniny.

Aby sme to zjednodušili, povedzme si 3 dôležité body k tvorbe smoothies tak, aby sme maximálne využili všetko pozitívne, čo nám ovocie a zelenina prinášajú:

1. Platí zásada nekombinovať ovocie a škrobovú (koreňovú) zeleninu.

2. Miešať môžeme ovocie s listovou zeleninou a pokojne aj s bylinkami.

3. Miešať môžeme aj plodovú zeleninu s listovou zeleninou a bylinkami.

Jedna dôležitá otázka je, či nám pomôže smoothies schudnúť? S nadváhou je veľmi zložité bojovať. Naša civilizácia už nemôže ďalej fungovať len na fastfoodoch, musíme začať robiť niečo s naším zdravím, pretože medicína napreduje, ale naše kliniky sú stále preplnené.

Smoothies Vám určite v tomto pomôžu a naštartujú metabolizmus. Dokonca pomôžu vyriešiť množstvo zdravotných problémov. Smoothies sú aj o mimoriadnej prevencii civilizačných chorôb, ktoré vo veľkej miere zapríčiňuje náš zlý životný štýl, ale aj narušený potravinový reťazec či nekvalitná strava, zlá voda a množstvo exhalátov vo vzduchu.

Čo na výrobu smoothies potrebujeme?

Základom sú nielen suroviny, ale aj mimoriadne výkonný vysokootáčkový mixér, ktorý dokáže rozbiť rastlinné bunky. Tie sú chránené celulózou, jedným z najpevnejších materiálov na našej Zemi. Len tak sa dostaneme k chlorofylu a ďalším cenným látkam, ktoré sú v rastlinnej bunke aj keď nemáme tráviaci trakt bylinožravca.

Čo dodať na záver? Smoothies by určite mali patriť do modernej časti nášho každodenného jedálnička. Pevne verím, že sa do tých správnych smoothies naozaj zamilujete. 

© 2015 / TALESA s.r.o.

webdesign Webdesign, tvorba web stránok